Anne Vansteelandt van de werkgroep Israël/Palestina van Pax Christi, schreef meditaties bij de kruisweg. De Palestijnse kunstwerken die ze bij elke etappe plaatst schetsen een aangrijpend beeld van de actualiteit van het lijdensverhaal. Het verhaal van de gekruisigde, het verhaal van een volk. Mogen we uitzien naar opstanding en verlossing?
Meditaties bij de kruisweg Goede Vrijdag
Van harte welkom om op Goede Vrijdag samen met Jezus Zijn kruisweg te gaan. Laten we Gods zegen vragen over ons bidden in verbondenheid met zovele onschuldige mensen, wereldwijd, die net als Jezus opkomen voor medemensen, tegen onrecht en geweld. Ze zijn een teken van hoop, te midden van zoveel zinloos lijden. Laten we ook hen eren die hun leven gaven voor gerechtigheid en geweldloosheid, nu we de Kruisweg van Jezus gaan.
Eerste statie Jezus wordt ter dood veroordeeld
Pilatus zei tegen Jezus: ‘weet Ge dan niet dat ik de macht heb om U vrij te spreken, maar ook de macht om U te kruisigen’? Jezus antwoordde: ‘Ge zou geen macht over mij hebben, als u die niet van boven gegeven was’. Joh. 19, 10-11
De eerste plaats waar Jezus stil stond op zijn kruisweg, was het paleis van de Romeinse landvoogd Pontius Pilatus. De joodse leiders wilden hem uit de weg ruimen. Pilatus heeft hem, in wie hij geen schuld vond, veroordeeld tot de kruisdood en uitgeleverd aan de joodse leiders.
Ook vandaag worden mensen vervolgd, gevangen genomen en gedood omwille van hun mening, hun aard of hun geloofsovertuiging, het behoren tot een bepaalde groep of volk. Ze weten zich bedreigd maar geven hun acties tegen onrecht niet op. Via de media is iedereen op de hoogte maar de wereldleiders zwijgen, wie macht heeft laat het vaak gebeuren.
A. God, Uw zoon Jezus staat zwijgend voor Pilatus. Hij kiest niet voor verzet en geweld, maar Hij ondergaat het onrecht , het onbegrip en het machtsmisbruik van mensen. Ook vandaag worden zoveel mensen gevangen genomen en veroordeeld of gedood om hun mening of geloof, omdat ze behoren tot een groep of volk. Help ons geloven dat Gij ons in dit lijden van Uw zoon en zoveel medemensen in onze tijd heel nabij komt.
Tweede statie Jezus neemt Het kruis op Zijn schouders
Zelf zijn kruis dragend trok Jezus de stad uit naar wat men de Schedelplaats heette: in het Hebreeuws Golgota. Mt. 27, 31
De Romeinse soldaten brengen een groot houten kruis, dat Jezus moet dragen. Het is zwaar en ruw. Voor Jezus betekent het kruis: het kwaad en de wreedheid van ieder mens op zich nemen. Hij heeft het uit liefde voor ons gedragen.
Ook vandaag worden vele mensen gedwongen hun kruis op te nemen, ze worden verdreven van hun grond, bedreigd om wie ze zijn, monddood gemaakt, met bruut geweld het land uitgezet of gedood. Oorlog en geweld maken het leven van zovele onschuldige kinderen, vrouwen en mannen kapot. Wie opkomt tegen onrecht en geweld die vooral de zwakste mensen treffen wordt zelf verdacht gemaakt en opgepakt.
A. God, opkomen tegen onrecht en geweld is voor ons mensen vaak een lastige opgave. En wanneer deze actievoerders verdacht worden gemaakt, opgepakt en gemarteld leggen we ons daar vaak bij neer. Help ons om met Jezus het van de vele onschuldige gevangenen te dragen en voor hen op te komen.
Derde statie Jezus valt voor de eerste maal onder het kruis
Zie de mens van God, Hij is gevallen. Iedereen die voorbij komt, ziet het lijden dat ik moet dragen, wie heeft ooit zo geleden? Klg. 1, 12
Al wat in het leven van mensen gebeurt, heeft Jezus ook gekend. Op zijn laatste tocht valt Jezus. De last wordt zwaar. Hij wankelt. Jezus buigt maar breekt niet. Voorbijgangers kijken smalend toe. In zijn zoon Jezus staat God aan de zijde van de kwetsbare mens die valt.
Zoveel mensen zijn getekend door pesterijen, door geweld en onrecht, door vele vormen van misbruik van medemensen die macht en verantwoordelijkheid dragen, Mensen vallen onder hun kruis, wanneer leiders geen hulpgoederen doorlaten voor mensen op de vlucht. Wanneer onschuldige burgers worden gemarteld omdat ze opkomen voor hun grond, hun recht op leven. Zoveel mensen vallen onder het onrecht dat hen telkens opnieuw overkomt.
A. God, in elke mens die onschuldig lijden omdat ze opkomen voor anderen, kunnen we het gelaat van Uw Zoon herkennen. Geef hen kracht dat ze weer opstaan en met de hulp van mensen verder gaan.
Vierde statie Jezus ontmoet Zijn moeder
De oude Simeon had het al voorspeld: Hij zal een omstreden teken zijn, ook door uw hart zal een zwaard gaan, en zo zal onthuld worden wat er in het hart van velen omgaat. Lc. 2, 35
Op zijn lijdenstocht ontmoet Jezus ook zijn moeder Maria. Zwijgend kijkt ze Hem aan. Ze lijdt met Hem mee. Maria laat ook ons niet alleen. Zoals zij eens langs de weg naar Golgotha stond, zo staat zij ook langs onze levensweg en draagt het lijden van mensen mee.
Als iedereen wegvlucht, als iedereen vluchtelingen en kwetsbare mensen in de steek laat, blijven vaak de moeders als laatsten bij hun kinderen, bij hun volk of medemensen staan. Ze staan machteloos tegenover de dood van hun dierbaren of van zovele hulpverleners die omkomen door gericht geweld. Denken we aan zovele moeders in Oost-Congo, in Palestina, in Colombia, In Afghanistan, Iran, in Myanmar en op zoveel andere plaatsen.
A. God, We danken U voor Maria, moeder van Uw zoon en onze moeder. We bidden voor alle mensen die bij haar steun zoeken in goede en moeilijke dagen. Dat haar aanwezigheid bij het kruis van haar zoon, een troost mag zijn in de moeilijke momenten van hun en ons leven.
Vijfde statie Simon van Cyrene helpt Jezus Zijn kruis dragen
Toen zij de stad uitgingen, ontmoetten ze een man uit Cyrene, Simon. Ze dwongen hem tot het dragen van Jezus’ kruis. Mt. 27,32
De ontmoeting tussen Jezus en Simon is toeval. Hij wordt gedwongen te helpen. Zo is het ook vaak bij ons. Omstandigheden vorderen ons om het kruis van medemensen te helpen dragen. We kunnen zoals Simon hun lijden dragelijker maken .
We zien beelden en horen zoveel berichten over mensen en volkeren die slachtoffer zijn van haat, geweld, natuurrampen en onrecht. Wereldwijd zijn zoveel mensen opnieuw op de vlucht voor honger en oorlog. We kunnen onze ogen sluiten of ingaan op de vele oproepen tot financiële steun, voor protestacties of petities om het geweld en de oorlog te stoppen of om een teken te geven van solidariteit met zoveel onschuldige slachtoffers.
A. God, Het kruis van anderen helpen dragen kan soms lastig zijn. Breng ons dan Jezus’ liefdevolle zorg voor mensen in herinnering. Dat de liefde waarmee Hij naar de lijdende mens toeging, ons oproept en kracht geeft.
Zesde statie Veronica droogt het gezicht van Jezus af
Want als iemand je een beker water geeft, omdat jullie van Christus zijn, Ik verzeker jullie, zijn loon zal hem niet ontgaan. Mc. 9, 41
Een vrouw komt zonder aarzelen en uit vrije wil naar voor en verlicht het lijden van Jezus met een teder gebaar. Naast de dragende handen van Simon zijn er de zachte handen van Veronica.
Overal waar oorlog en geweld heersen blijven dokters, verpleegkundigen en andere medewerkers van hulpdiensten tot het laatste aan de zijde van de slachtoffers staan, vaak met gevaar voor eigen leven. Laten we even stil worden bij de meer dan 200.000 hulpverleners in oorlogsgebieden die sinds 2000 gestorven zijn omdat ze anderen niet in de steek wilden laten.
A. God, Veronica doet wat ze kan om het lijden dat ze ziet te verlichten. Haar hoofddoek met het lijdende gezicht van Jezus nodigt ons uit om in elke lijdende mens het gelaat van Christus te zien en zorg voor hen te dragen. We denken aan de vele hulpverleners die met gevaar voor eigen leven zorg dragen voor slachtoffers van oorlogsgeweld.
Zevende statie Jezus valt voor de tweede maal onder het kruis
Hij is aan de mensen gelijk geworden. En als mens onder ons verschenen, heeft Hij zich vernederd. Fil. 2, 7-8
Jezus’ kruistocht wordt zwaar. Zijn krachten begeven en Hij valt een tweede keer. En toch staat Hij weer op en gaat verder. Op Zijn woord kunnen mensen ook weer rechtstaan en hun lijden verder dragen.
Zoveel mensen die opnieuw bedreigd en vervolgd worden, die voor de zoveelste keer gedwongen worden om opnieuw hun voorlopige tent of schuilplaats te verlaten en verder te vluchten, zonder eten, water en medicijnen worden radeloos. Het wordt teveel voor hun kwetsbare kinderen, ze moeten opnieuw zieke familieleden en vrienden achterlaten. Sommigen geven het op, anderen proberen toch verder te gaan.
A. God, zoals bij Jezus wordt pijn en verdriet soms te lastig, te veel, te uitzichtloos voor mensen. Neem Gij hen dan bij de hand, in de steun en de hulp van zoveel initiatieven tot hulp van organisaties en medemensen. Geef ons om Uw kracht om ook zo’n medemens te zijn.
Achtste statie Jezus ontmoet de vrouwen van Jeruzalem
Een grote volksmenigte volgde Hem, ook vrouwen die zich op de borst sloegen en over Hem weeklaagden. Jezus keerde zich tot hen en sprak: dochters van Jeruzalem, ween niet over Mij, maar ween over uzelf en over uw kinderen. Lc. 23, 28 Ook in zijn eigen pijn en lijden heeft Jezus aandacht voor de onmacht en het lijden van mensen rondom Hem.
Zelfs te midden van de grootste ellende en uitzichtloosheid zijn veel mensen solidair met anderen die ook of nog meer afzien. Mensen delen voedsel en onderdak, zorgen voor wie niemand meer heeft en leven mee met hen die gezinsleden, familie en vrienden verloren hebben in bombardementen of door drones getroffen zijn.
A. God, wij bidden voor uw Kerk, geef dat ze een gemeenschap vormt waar de vreugde en de hoop maar ook het verdriet en het lijden van mensen gehoord en gedeeld wordt. Geef dat ze Uw woorden van medeleven, liefde en goedheid spreekt.
Negende statie Jezus valt voor de derde maal onder het kruis
Ons lijden heeft Hij gedragen. Wij echter beschouwden Hem als een geslagene. Hij werd doorstoken om onze weerspannigheid, om onze zonden gebroken. Jes 53, 4-5Een mens kan heel sterk zijn, maar Hij kan ook ineens breken. Er zijn geen antwoorden meer op hun vragen, alle hoop lijkt weggevloeid.
Zoveel mensen die uitzichtloos lijden door de zoveelste aanslag of een nieuwe oorlog, worden moedeloos. Vrouwen die verkracht en vermoord worden onder het oog van hun kinderen, verliezen hun hoop en zelfrespect. Velen vragen zich af: waar is God nu? Waarom zwijgt Hij? Anderen blijven geloven dat Hij met hen meelijdt en met hen meegaat. Ze blijven op Hem vertrouwen.
A. God, blijf ons nabij als het ons teveel wordt, behoed ons voor de diepste wanhoop en ontmoediging. Help ons geloven dat we met U altijd verder kunnen gaan.
Tiende statie Jezus wordt van zijn kleren beroofd
Zij namen zijn kleren en deelden ze in vier, voor iedere soldaat een deel. Lc. 23, 24
Jezus wordt beroofd van het laatste dat hij nog heeft, ruwe handen rukken ze zonder eerbied van Zijn lichaam.
Zoveel mensen maken dit nu mee. Er is op dit moment in 65 landen oorlog of een gewapend conflict. Zoveel mensen wordt hun laatste waardigheid ontnomen. Ze verliezen hun huis, hun identiteit, hun houvast, alles wat hen gelukkig maakte. Ze worden gedwongen om alles wat hun dierbaar was achter te laten. Ze hebben niets meer
A. God, niets heeft uw zoon voor zich kunnen houden. Hij deelde in onze diepste kwetsbaarheid. Help ons ook in die lastige momenten te geloven dat Gij ons nooit in de steek laat.
Elfde statie Jezus wordt aan het kruis genageld
Daar sloegen ze Hem aan het kruis en met Hem nog twee anderen, aan elke kant één. Pilatus had een opschrift laten maken. Het luidde: Jezus van Nazareth, de koning van de joden. Joh 19, 19-20
Zoals Jezus worden ook nu soms mensen vastgespijkerd door roddels, jalousie, pesterijen of door hun verleden. Mensen die buren waren worden tegenstanders, vijanden, gehaat en moeten uit de weg geruimd. Kwetsende woorden kunnen als spijkers treffen in het hart en woorden worden vaak daden, uitsluiting en geweld. Vele actievoerders die opkomen voor de rechten van anderen worden hun rechten en menswaardigheid afgenomen. Ze worden verdacht gemaakt, door anderen verworpen. De gekruisigde Jezus heeft dit ook meegemaakt.
A. God, hier op het kruis hebt Gij U ten diepste verbonden met het lijden en de pijn van zoveel mensen. Laat het kruis van uw zoon ons oproepen om ons te blijven verzetten tegen onrecht en pesterijen en op te komen voor al wie opkomt voor anderen en omwille daarvan gemarteld wordt en moet verdwijnen.
Twaalfde statie Jezus sterft aan het kruis
Toen Jezus van de zure wijn genomen had, zei Hij: ‘Het is volbracht.’ Daarop boog Hij het hoofd en gaf de Geest. Lc. 23, 66
Ook in onze tijd worden wereldwijd hele volkeren of minderheidsgroepen, uitgemoord. Zoveel actievoerders die opkomen voor de rechten van hun volk, voor vrede tussen vijanden worden uit de weg geruimd. Ok de ontelbare vele doden door recent oorlogsgeweld maken ons stil. Zovele onschuldige kinderen en volwassenen wiens leven abrupt eindigde. In Oekraïne, Oost-Congo, Israël en Palestina, Libanon, Irak, Iran, Afghanistan, Colombia, en zoveel andere landen treuren mensen om zoveel zinloos bloed vergieten. Ook in onze tijd worden mensen die opkomen voor anderen vermoord.
A. God, waarom moest deze mens Jezus die enkel sprak over vrede, goedheid en vergeving sterven? Hij die geen enkel kwaad had gedaan maar enkel mensen terug tot leven bracht. Hier onder het kruis vertrouwen we de zovele doden van recent geweld en haat toe.
Dertiende statie Jezus wordt van het kruis genomen
Toen het avond was geworden, durfde Jozef van Arimatea, die zelf ook leefde in de verwachting van het Koninkrijk van God, het aan om naar Pilatus te gaan en het lichaam van Jezus te vragen. Ze namen het lichaam van Jezus van het kruis af. Mc. 15, 42-43
Zoveel familieleden van burgers en soldaten die in oorlogsgeweld omkomen weten niet waar en wanneer ze juist gestorven zijn. Ze kunnen het lichaam van hun geliefden niet de laatste eer bewijzen, hen niet omringen tijdens die laatste momenten. Vaak blijven ze jarenlang zonder enig nieuws met alle twijfel achter.
A. God, We denken aan alle mensen die omgekomen zijn in een oorlog of een gewapend conflict. Aan de mensen die verdwenen zijn, zonder proces, als slachtoffers van machthebbers die tegenstanders snel uit de weg wilden ruimen, zonder begrip voor de angst en het leed van familie en vrienden.
Veertiende statie Jezus’ lichaam wordt in het graf gelegd
Jozef nam het lichaam, wikkelde het in zuiver linnen en legde het in zijn nieuwe graf, dat Hij in de rots had laten uithouwen. Hij rolde een grote steen voor de ingang van het graf en ging weg. Maria van Magdala en de andere Maria waren daar tegen over het graf gaan zitten. Mt. 27, 59-61
Volgens menselijke berekeningen is alles nu voorbij. Trouwe vrienden leggen Jezus in het graf. Het wordt helemaal stil. Jezus’ vrienden keren terug naar hun Soms leggen we ons neer bij geweld, onschuldig lijden of onrecht en gaan we zwijgend, zonder hoop, weg. Maar het evangelie eindigt niet bij de graflegging.
A. God, ook wij denken soms dat onrecht en geweld in onze wereld niet te vermijden zijn en we leggen ons erbij neer. Open dan ons hart en roep ons op om te geloven dat Uw liefde en vrede het ooit zal halen. We zien in hoeveel landen mensen ondanks alle geweld, lijden en uitzichtloosheid, toch het leven herbeginnen, planten en oogsten, opnieuw onderwijs geven, medische hulpposten heropstarten, kinderen opnieuw leren spelen en muziek maken. Zij leren ons dat de kracht van verzet en liefde het wint op haat en wanhoop.
Tot slot
Heel zijn leven heeft Jezus laten zien dat God mensen wil doen opstaan uit onmacht en verdriet, uit onbegrip en angst . De steen voor het graf is niet het einde van de Mens van God. Het laatste woord is nog niet gesproken, want Gods liefde is sterker dan de dood en zal Jezus doen opstaan uit de dood, uit dit graf.
Bedankt voor uw mee bidden.
